Nejčastější dotazy

Nejčastější dotazy Metabolka.cz

Na co se mě zájemci o program Metabolic Balance často ptají? Třeba zde najdete odpověď i na své otázky.

Nejsem zvyklý tolik pít. Proč je pitný režim tak důležitý?

Nehledejte důvody, proč nepít tolik, kolik vám bylo poradcem doporučeno. Hledejte důvody, proč pít! Zvláště u těch, kteří chtějí snížit svou hmotnost, to bez pitného režimu prostě nepůjde. Když budete hodně pít vodu (a to i tehdy, kdy necítíte žízeň), podpoříte látkovou výměnu, lymfatický systém a nebudete hladoví. Prázdný žaludek produkuje hormon Ghrelin, který způsobuje pocit hladu. Po vypití velké sklenice vody (nejlépe teplé) se napnou žaludeční stěny a produkce Ghrelinu se zmírní. Tím se zmírní i hlad.

Velkým benefitem dodržování pitného režimu, je detoxikace, tedy odplavování škodlivin z těla. Jakmile začnete se zdravým životním stylem, vaše orgány, které se starají o očistu těla, začnou pořádně makat. A nečistoty, které ve váš prospěch vyloučí, přeci nemohou zůstat v těle. Hezky pěkně je vyplavte ven!

Budu mít při stravě podle pravidel Metabolic Balance hlad?

Pokud se budete držet pravidel, se kterými vás poradce seznámí (a která máte i ve svém jídelníčku), nebudete mít hlad. Nebojte, porce pro vás jsou stanoveny správně. Pokud jste hladoví, ptejte se sami sebe: Dodržujete pitný režim dle doporučení? Provedli jste v prvních 2 dnech na Metabolic Balance důkladnou očistu střeva dle toho, co vám doporučil poradce? Pijete kávu a čaj pouze v rámci hodinového okénka na jídlo, nebo si je dopřáváte i v pětihodinových pauzách? Nejíte příliš často sladké druhy ovoce, které máte v plánu (ovoce je třeba střídat)? Existuje několik doporučení, která můžete vyzkoušet, máte-li stále hlad: kromě jablka vynechejte ostatní ovoce, sousto bílkoviny si dejte jak na začátku tak i na konci jídla, žitný chléb nebo knäckebrot si nechte až na konec jídla (nebo pečivo vynechte úplně).

Mám alergii lepek (jsem celiak). Jak bude vypadat můj jídelníček?

Metabolic Balance stravovací plán si mohou nechat sestavit i alergici na lepek. Zatímco ostatní mohou jako pečivo zařadit 100% žitný chléb nebo žitný knäckebrot, vy si můžete v přísné fázi (fáze hubnutí) dát bezlepkový knäckebrot nebo chléb z rýžové mouky. Po skončení přísné fáze pak můžete začít zařazovat chléb z jiných druhů bezlepkové mouky, např. pohankový, kukuřičný, amarantový.

Jak přizpůsobit stravu 3x denně, když mám noční směny?

Zdravotní sestry, obsluha čerpacích stanic, číšník nebo servírka. Co když chtějí Metabolic plán dodržovat i ti, kteří pracují na noční směny? Jde to! A ideální je nechat se vést poradcem. Noční stravování je třeba přizpůsobit na míru klientovi. Obecně se dá ale říci, že je stále potřeba dodržet 3 jídla denně, pauzy 5 (maximálně 7) hodin mezi jídly. Ale snídat, obědvat a večeřet budete v jiný čas. Večeři byste měli mít alespoň 2-3 hodiny předtím, než půjdete spát. Nejmenším jídlem by měla být snídaně. Je možné, že vám poradce doporučí v noci vynechat chléb a ovoce. Přes noc pijte dostatek vody.

Proč je nutný odběr krve?

Bez laboratorního vyšetření (odběru krve) se sestavení vašeho stravovacího plánu neobejde. Výsledky totiž ukážou, jaké látky vašemu tělu momentálně chybí a je třeba je stravou doplnit. Dozvíte se, jaké potraviny jsou pro vás důležité. Zodpovědný výživový poradce se přeci musí zajímat o váš zdravotní stav. A to nejen kvůli sestavení jídelníčku. Laboratorní rozbor nás může upozornit na případná onemocnění a rizika, která vyžadují nejen změnu stravy, ale třeba také okamžitou léčbu. Buďte za něj vděčni. Tady nejde jen o hubnutí.

Nehrozí mi po ukončení stravování podle Metabolic Balance JO-JO efekt?

Ne. Pokud neukončíte Metabolic Balance ze dne na den a nezačnete se opět (s prominutím) ládovat nezdravou stravou. Přesně pro zamezení jo-jo efektu je Metabolic Balance program rozdělen do 4 fází. První slouží k pročištění střevního traktu a přípravě na nový životní styl, druhá fáze je přísná a má vás dovést k vytouženému cíli. Ve třetí fázi zařazujeme postupně další a další potraviny do stravy, hezky pozvolna. Čtvrtá fáze je udržovací. A přesně ta má zamezit tomu, aby se úspěšně ztracené kilogramy a nabyté zdraví znovu vytratily. O něco jste se snažili, tak to neztraťte. Nepřistupujte k novým stravovacím návykům jako k dočasným. Naopak si je zachovejte pro trvalé zdraví a dobrý pocit ze sebe sama.

Do 4. fáze přejděte po poradě s certifikovaným poradcem Metabolic Balance. Poradí vám, jak dále rozšiřovat seznam potravin, navyšovat porce bílkovin a zeleniny tak, abyste se ocitli na optimální porci pro udržení váhy. Užívejte si tzv. cheat days (nebo také free days nebo „prasící“ dny), ale vědomě se opět vracejte k tomu, co má vaše tělo skutečně rádo.

Miluji mléko do kávy. Mohu si ho tam i nadále dávat?

Kávu si ve svém programu Metabolic Balance nemusíte odpírat. Jen si ji nemůžete dát v pětihodinové pauze mezi jídly. Bez obav si ji ale dopřejte v rámci hodinového okna na snídani, oběd nebo večeři. Ovšem bez mléka, bez cukru a bez sladidel. Aniž byste to fyzicky vnímali, mléko v kávě vašemu metabolismu dosud nemuselo dělat dobře. Zkuste to bez mléka. ALE, JE TADY PŘECI JEN ŘEŠENÍ pro ty, kteří to prostě bez mléka v kávě nedají. Kdo Metabolic Balance zná, ví, že jedno jídlo může obsahovat pouze jeden druh bílkoviny. A pokud je tou bílkovinou např. mléko u snídaně, můžete si ho dát trochu i do kávy. Uvedu příklady:

  • ke snídani máte ovesné vločky a mléko – druh mléka, který máte povolený, použijte na přípravu kaše, ale dejte si i část (panáčka) stranou do své kávy (musíte ale stále dodržet 1 druh bílkoviny – pokud tedy máte doporučené mléko sojové, do kávy dejte také sojové)
  • k obědu máte kozí sýr – můžete si dát do kávy kozí mléko (pokud jíte ovčí sýr, je třeba použít ovčí mléko)
  • máte-li ke snídani směs mandlí a slunečnicových semínek, lze do kávy použít trochu mandlového mléka

Dobrou zprávou je, že v Metabolic Balance systému platí, že pouze kokosové mléko není bráno jako mléko, ale jako tuk. Můžete tedy vynechat 1 polévkovou lžíci oleje do jídla a místo ní si dát 1 polévkovou lžíci kokosového mléka do kávy. Nevynechávejte ale kvalitní za studena lisované oleje pravidelně, jsou pro vás velice důležité. Toto doporučení berte spíše jako výjimečné vybočení.

Jaký je rozdíl mezi jinými dietami a Metabolic Balance programem?

Tak na úvod pro pořádek – Metabolic Balance není dieta. Je to úprava stravy a vašich dosavadních návyků, které povedou k ozdravení těla a snižování hmotnosti. Nepočítejte proto s Metabolic Balance jako s dietou, kterou si dát na půl roku a pak opět navštívíte fast food a v menších nových šatech si začnete užívat nezdravou stravu. Když se to stane opět vaším standardem, šaty brzy nedopnete. Metabolic Balance je trvalá komplexní změna. Věřte ale, že si na ni moc rádi zvyknete. A neznamená to, že si už nikdy nedopřejte dort nebo zmrzlinu. Od toho jsou tu „hřešící“ dny. Ale o těch se poraďte se svým poradcem. Na rozdíl od hojně propagovaných krátkodobých diet, vzniká váš stravovací plán Metabolic Balance opravdu promyšleně. Neobejde se bez odběru krve. Z 35 laboratorních výsledků, které nám dávají zprávu o vašem zdravotním stavu, pak v německém Isenu vznikají unikátní jídelníčky na míru. Ty jsou přímo určeny vám. Neexistují dva stejné jídelníčky. Zohledňuje se i vaše pohlaví, věk, tělesná analýza, zdravotní stav a dokonce se počítá i s tím, že některé potraviny nepozřete. Ty z jídelníčku vyloučíme. Váš jídelníček jste prostě VY.

Jaké oleje zařadit do stravy?

První dva týdny od vašeho startu oleje nezařazujete. Poté je to ale výslovně doporučeno. Jaké oleje jsou pro vás ideální, zjistíte ze svého stravovacího plánu na míru. Určitě budou ale za studena lisované. Doporučuji nebát se vyzkoušet nové oleje, jako je lněný nebo konopný (lněný s velkou pravděpodobností budete mít doporučený ve svém plánu). Střídejte doporučené oleje, neomezujte se pouze na jeden. Možná se budete divit, že mezi doporučenými oleji v přísné fázi není olivový. Není na něm nic špatného. ALE MÁ TO SVÉ ALE. Pro ideální zdravé fungování těla i po metabolické stránce potřebujete vyvážený poměr Omega 3-6-9 mastných kyselin. Ve stravě, kterou my lidé běžně konzumujeme, je Omega 6 až dost. Lněný, konopný olej a olej z vlašských ořechů jsou doslova Omega 3 bomby. Proto je ideální každé jídlo pokapat 1 polévkovou lžící některého z těchto olejů. Vybírejte ty, které máte v jídelníčku!