Jak dodržovat Metabolic Balance, když jste na cestách?

Služební cesty. Dovolené. Zkrátka cestování. A s ním spojená řada lákadel nejen v podobě nových míst k objevování, ale také zkoušení nových dobrot, které vám jsou často nabízené jako na zlatém podnosu. Pro ty z vás, kteří se snaží dodržet zdravý stravovací plán Metabolic Balance, může být cestování také trochu stresující. Jak se vyhnout pokušení v podobě dostupných mňamek? Jak najít zdravé možnosti, když jste mimo domov a jídlo si nepřipravujete sami? Tento článek nabízí rady a strategie pro dodržování programu Metabolic Balance, i když jste na cestách.

Připravte se předem

Jak se říká, příprava je klíčem k úspěchu. To platí obzvláště tehdy, když se snažíte dodržet svůj stravovací plán na cestách.

Před odjezdem se podívejte na pokrmy, které nabízí místo, kde budete ubytovaní. Často vám napoví i propagační fotografie hotelu, penzionu či jiného ubytovacího zařízení. Řada hotelů v tuzemsku i zahraničí již nabízí tzv. švédské stoly, které skýtají opravdu pestrou nabídku pokrmů. Zelenina, maso, vejce a ovoce bývají na většině míst, která nabízejí polopenzi, plnou penzi nebo all inclusive.

Máte-li ubytování bez stravování, prozkoumejte jídelní lístky restaurací v okolí vašeho ubytování a najděte možnosti, které vyhovují vašemu stravovacímu plánu. Je jasné, že vám tu nejspíš nepřipraví přesné gramáže dle vašeho jídelníčku, ale na dovolené bych toto neřešila. Hlavní je skladba jídla.

Budete-li ubytovaní v apartmánu s možností přípravy vlastního jídla, zkrátka si nakupte potraviny vstřícné pro váš metabolismus a snídaně, obědy a večeře si připravujte stejně, jako jste zvyklí z domova. Další možností je navařit si doma do zásoby (samozřejmě to, co vydrží) a v krabičkách si vzít jídlo s sebou. Zjistěte si předem, zda máte ve vašem pokoji nebo apartmánu lednici a případně i mrazák.

Vyberte si vhodné ubytování

Z toho, co jsem již napsala výše, vyplývá i výběr ubytování. Pokud to připadá v úvahu, hledejte ubytování, které má k dispozici kuchyň. Mít možnost vařit vlastní jídla vám umožní mít větší kontrolu nad tím, co jíte. Kromě toho, že to je mnohdy zdravější, může to také ušetřit peníze, které byste jinak utratili za jídlo v restauracích.

Plánujte dopředu, co budete jíst

Místo toho, abyste se rozhodovali, co budete jíst doslova na poslední chvíli, naplánujte si svá jídla předem. Vědět, co budete konzumovat ke snídani, obědu a večeři další den, vám pomůže zůstat na správné cestě a předejdete tak přejídání nebo dle zkušeností ještě častějšímu vynechání jídel. Tato strategie vám také pomůže ušetřit čas, který byste jinak strávili hledáním restaurací, které nabízejí jídlo přesně podle vašich potřeb a představ.

Jezte pravidelně

Jedním z klíčových principů Metabolic Balance je jíst pravidelně. Bez ohledu na to, jak je váš program na cestách nabitý, je důležité, abyste se snažili dodržet svůj normální jídelníček. To znamená jíst 3x denně s pětihodinovými (maximálně 6-7 hodinovými) pauzami mezi jídly, aby vaše tělo mohlo řádně trávit, regenerovat a využít uloženou energii.

Vyhněte se pokušení

Cestování s sebou často přináší pokušení v podobě místních pochoutek. Je důležité si uvědomit, že i malé odchylky od vašeho jídelního plánu mohou mít velký vliv na vaše úsilí o hubnutí. Pokušení se můžete vyhnout tím, že se vyhnete i místům, kde se prodává nezdravé jídlo.

Další a velice příjemnou variantou je pojmout svou dovolenou jako čas k dopřávání si luxusních, ale přesto pro vás zdravých potravin. Jste u moře a máte v jídelníčku mořské plody a ryby? Výhra! Dopřejte si lepší kvalitu v místě výlovu, než si dopřáváte doma z mrazícího boxu. Stejně tak to bude s čerstvým ovocem, zeleninou, masem na grilu. Jezte i očima! Užívejte si nejen chutě pokrmů, ale tvořte okouzlující talíře, za které by se nemusela stydět vyhlášená restaurace.

Hydratujte se

Cestování (zejména letecké) může tělo dehydratovat. A pokud málo pijete, může to vést k pocitu hladu. Pijte hodně vody, abyste zůstali hydratovaní a předešli tak zbytečnému přejídání mimo čas, kdy máte jíst. Mějte při sobě neustále láhev s vodou a průběžně ji doplňujte. Nesmí se stát, že budete žízniví. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Na těch klišé občas něco je!

Buďte fyzicky aktivní

Cestování může být skvělou příležitostí k pohybu. Místo toho, abyste se vozili taxi nebo hromadnou dopravou, zkuste chodit pěšky nebo jezdit na kole. To vám nejen pomůže zůstat ve formě, ale je to také skvělý způsob, jak prozkoumat nové město nebo oblast. A udržet se fit.

Netrapte se a žijte!

Ačkoli je důležité dodržovat svůj jídelní plán co nejpřesněji, je také důležité umět si užívat a radovat se. Cestování je o prožitku a o objevování nových věcí. Pokud se jednou za čas odchýlíte od svého plánu, nebuďte na sebe příliš tvrdí. Důležité je, abyste se vrátili zpět na správnou cestu, jakmile to bude možné.

Toto pravidlo je za mě nejdůležitější z celého článku a radím ho i svým klientům Metabolic Balance. Pro mě je v prvé řadě podstatné, aby moji klienti byli v psychické pohodě. Jsou-li na začátku svého stravování podle pravidel Metabolic Balance, ani jim nedoporučuji plánovat dovolenou. Zhruba po měsíci si ale mohou dopřávat každý týden „1 hříšný den“, při němž si dají, na co mají chuť. S tím už se na cesty dá vyrazit. A když těch hříšných dnů bude na dovolené víc? Nevadí! Důležité je vědět, jak se vrátit do „svého režimu“ po návratu z cest. A v tom jim jsem vždy nápomocná.

Mějte podporu

Mít někoho, kdo vás podporuje v cestě za dosažením vašich cílů, může být obzvlášť užitečné, když jste na cestách. Ať už je to rodina, přítel nebo poradce Metabolic Balance, mějte někoho, kdo vám pomůže zůstat na správné cestě. Než odjedete, sjednejte si schůzku se svým poradcem Metabolic Balance a proberte spolu, jak si užít dovolenou bez výčitek.

Pamatujte na svůj cíl

Bez ohledu na to, jaký je váš cíl (zdravější tělo, lepší psychické rozpoložení nebo snížení hmotnosti), je důležité ho mít stále na paměti. Připomenutí si toho, proč jste se rozhodli pro Metabolic Balance, vám pomůže zůstat motivovaní a ke svém tělu laskaví i na cestách.